B Sınıfı Ehliyet

B SINIFI EHLİYET

B sınıfı ehliyet neleri kapsar?

B sınıfı sürücü belgesine sahip kişiler otomobil ve kamyonet sınıfına dahil tüm araçları kullanabiliyor. Bu ehliyet türü M ve F sınıflarını da kapsadığı için motorlu bisiklet, traktör ve ticari amaçlı olmamak kaydıyla römork taşıyabilen tarım araçları da kullanılabiliyor.
 
B sınıfı ehliyet: B sınıfı ehliyet, ehliyet sahiplerine otomobil ve kamyonet kullanabilme yetkisi verirler. Sürücü adayları B sınıfı ehliyet aldıktan sonra azami yük ağırlığı 4250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanma hakkı elde ederler. 

B Sınıfı Sürücü Belgesi Şartları Nelerdir?

B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak isteyen adaylarda aranan durum yaş sınırıdır. Yalnızca 18 yaşını doldurmuş bireyler B sınıfı ehliyet sürücü kursuna başvurabilirler. 18 yaşını doldurmamış olan kişilerin B sınıfı ehliyeti için başvuru yapmaları imkansızdır. 
Sürücü kurslarının B sınıfı sürücü belgesi sahibi olmak isteyen sürücü adaylarından istedikleri bazı belgeler ve şartlar mevcuttur. Bu şartları şöyle sıralamak mümkündür: 

  • 18 yaşını tamamlamış olmak 
  • Kimlik fotokopisi 
  • Daha önceden ehliyet alınmış ise o ehliyetin fotokopisi
  • Eğitim durumunu gösteren belge 
  • 6 adet fotoğraf 
  • Sağlık raporu 
  • Kan grubunu gösteren belge 
  • Adli sicil kaydı beyanı 
  • Adres beyanı 

Gereken şartlar ve belgeler tamamlandıktan sonra sürücü adayı, sürücü kurslarına ehliyet almak için başvurur. Sürücü adayının teorik derslerin alması ve iki aşamada gerçekleşen yazılı sınav ve direksiyon sınavından başarılı bir şekilde geçmiş olması gerekmektedir. Yazılı sınavda başarılı olan sürücü adayları direksiyon sınavına girmeye hak kazanmış olur.  

B ehliyet yaşı kaç?

B, B1 Sınıfı Ehliyet için Yaş Sınırı Nedir? B sınıfı ehliyeti için en az 18, B1 sınıfı ehliyeti için ise en az 16 yaşında olmak gerekiyor.

Sürücü kursu kaç ay sürer?

Ehliyet Ne Kadar Sürede Çıkar? Ehliyet çıkma süresi en başından itibaren 45 gün olarak ifade edilebilir. Kursta teorik ders alma süresi 15 gündür. Teorik dersler tamamlandıktan sonra bir ay boyunca direksiyon eğitimine katılmanız gerekir.

b sınıfı

B ehliyetli biri minibüs kullanabilir mi?

Otomobil ve kamyonet kullanacakların alması gereken ehliyet sınıfında bulunuyor. B sınıfı sürücü belgesi sahipleri, aynı zamanda M, B1, F sınıfına dahil olan araçları da kullanabiliyor. Değişen kanunlara göre, artık minibüsler için önce B sınıfı ehliyet almak ve sonrasında D1 sınıfı için başvurmak şart koşuluyor

Direksiyon dersi kaç saat sürer?

İlk konu 2 ders saati, ikinci konu 8 ders saati, üçüncü konu ise 2 ders saati olmak üzere toplam 12 ders saatidir.

B Sınıfı Ehliyet
Telefon