A1 Sınıfı Ehliyet

a1 sınıfı

A1 Sınıfı Ehliyet

A1 Ehliyet Nedir? Kullanabileceği Araçlar. A1 ehliyet, 11 KW’yı geçmeyen motosikletleri kapsıyor. 3 tekerlekli motosikletler için ise 15 KW sınırı bulunuyor. A1 ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıl olarak geçiyor.

A1 Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

Kullanmak istediğiniz araçlara göre hangi sınıfa ait ehliyeti almanız gerektiğine karar vermeniz gerekir. Çünkü her ehliyet grubu için çeşitli şartlar aranmaktadır. Örnek olarak A sınıfı ehliyetlerde 24 yaşını doldurmuş olma ya da 2 senelik A2 sürücü belgesine sahip olma koşulu mevcuttur. A1 sınıfı ehliyet sahibi olmanız durumunda sadece 2 ve 3 tekerlekli araçlar kullanılabilmektedir.

2 tekerlekli olanların en fazla 11 kW, 3 tekerlekli motorların ise 15 kW gücünde olması gerekmektedir. Dolayısıyla 15 kW gücün üzerinde olan hiçbir araç A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılamaz.

2 ve 3 tekerlekli de silindir hacmi maksimum 125 santimetreküp olan sepetli ya da sepetsiz motosiklet kullanıcıları için geçerli olmaktadır. Eğer “A1 sınıfı ehliyet kaç cc motor kullanır” diye merak ediyorsanız bu gruba ait araçların motor gücü en fazla 125 cc olmalıdır. A1 sınıfı ehliyetin avantajı ise bu ehliyete sahip kişilerin M sınıfındaki bütün araçları kullanabilmesidir.

a1

A1 Sınıfı Ehliyet Kaç Yaşında Alınır?

Kullanıcılar tarafından en çok aratılan sorgulardan biri de “A1 sınıfı ehliyet kaç yaşında alınır” sorusudur. A1 sınıfı sürücü belgesi alabilmek için belirlenen yaş sınırı 16’dır. 16 yaşını doldurmamış olmanız halinde bu ehliyete sahip olmanız mümkün değildir.

Yaş kuralını yerine getiriyorsanız ardından diğer başvuru şartlarını da karşılıyor olmanız gerekir. Böylece istediğiniz sürücü kursuna kayıt yaptırabilir ve A1 sürücü belgesi için işlemlerinizi başlatabilirsiniz. A1 sınıfı ehliyet için oluşturulmuş şartların hepsi şu şekilde sıralanabilir:

  • Eğitim seviyesinin en az ilkokul olması
  • Ehliyet almanıza engel olan bir sağlık probleminin olmaması
  • Sürücü belgenizi süresiz bir şekilde kaybetmemiş olmak

A1 Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

Gerekli şartları sağladıktan sonra en çok merak edilen konu ise “A1 sınıfı ehliyet nasıl alınır” ifadesidir. A1 sınıfı ehliyet almanın ilk etabı resmi kurumlarca hazırlanan sınava girerek başarılı olmaktır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen sınav tarihleri her sene farklılık gösterebilmektedir.

Başvuru sürecinde öğrenim durumunuzu gösteren belgenin fotokopisi, 1 adet biyometrik güncel fotoğraf ve sağlık raporunu yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Yazılı sınavı geçtikten sonra başlayan kurs sürecinin son etabında direksiyon sınavına girilmektedir. Bu sınavdan başarılı olmanız halinde sürücü belgesi için gerekli işlemler başlatılmış olur.

A1 Sınıfı Ehliyet
Telefon